KİK 2019-20 Dönemini Tamamladı

KİK 2019-20 Dönemini Tamamladı post thumbnail

Hamilik Okulu Vakfı 2018 talebeleriyle ustalarımızın, kaşiflerimizin izini ve mirasını takip ederek hayatı, insanı, eşyayı ve doğayı keşfetmek üzere çıktığımız keşif serüveninde ilk dönem keşfin özünü, doğasını, kaşifleri ve onların hayatlarını, icat-inovasyon gibi kavramları değerlendirerek yola koyulmaları için bir el kitabı hazırlamıştık. Peki, kaşif kimdir? Kaşif’in olmazsa olmaz özellikleri, yetenekleri nelerdir?

Keşif ve İlham Kulübümüzün ikinci döneminde kaşif adaylarımızla Kaşif’in DNA’sını, onun 5 yeteneğiyle çözümlemeye başladık. İlk olarak “İlişkilendirme”yi, ayrık ögeleri bir araya getirme yeteneğini; sonra “Gözlemleme” yeteneğini ve bakmak, görmek, algılamak, keşfetmek süreçlerini ve “Bebek Gözüyle Gözlem”in önemini; daha sonra “Soru Sorma”yı, keşfetmek için sorgulamak ve doğru soruları kullanma yeteneğini; 4.yeteneğimiz olan “İstişare Ağı Oluşturma”yı, farklı alanlardaki insanların düşünce ve tecrübelerini bir araya getirerek yeni bir yaklaşım ortaya koymayı ve son olarak da “Deneyimleme” yeteneğini, merak etmek ve hayatın içine girerek dünyadan bir keşif laboratuvarı gibi istifade etmeyi öğrendik.

Kaşif’in DNA’sını çözümlediğimiz bu dönemde, Aralık ayı sonu Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan COVID19 virüsü maalesef ülkemizde de görüldü. Vakfımız tarafından Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu ikazlar neticesinde COVID19 virüsüne karşı tedbirler kapsamında son üç dersimizin online icra edilmesi kararlaştırıldı.

Tabi ki bu durum, keşif serüvenimizi sürdürmemize ve kaşif adaylarımızla bir araya gelmemize bir engel oluşturmadı ve Skype, Cisco:Webex gibi online ortamlarda buluşarak yolculuğumuza kaldığımız yerden devam edebildik.

Derslerimizin son bulması, keşif serüveninin de bittiği anlamına gelmiyor elbette. Kaşif adaylarımız artık bu serüvende yolun tarifini bulabilecekleri bir “El Kitabı”na ve yollarını aydınlatacak ilgilere sahipler. Ancak, her kaşif kendi serüvenine bilhassa önce “kendini keşfederek” atılır.

Unutmayalım, “Keşif, kendine yapılan yolculuktur; kendini keşfeden, Rabbini keşfeder…”

Talebelerimizin her birinin ilhamına, hayretine ve gayretine bereket!

İnsanlığın karşı karşıya olduğu bu elim vaziyetin tez vakitte düzelebilmesi duasıyla hepinize hayırlı, sağlıklı günler dileriz…

Kategoriler: