FMK 2019-20 Dönemini Tamamladı

FMK 2019-20 Dönemini Tamamladı post thumbnail

Hamilik Okulu Finans Meslek Komisyonu, kısa ismiyle FMK’da 2019-2020 eğitim döneminin son dersini 9 Nisan 2020 Perşembe günü işledik.

Ekim 2019’un son haftası başlayan ve Nisan 2020’de sona eren FMK 2019-2020 eğitim döneminde her hafta perşembe günleri olmak üzere 21 kez bir araya geldik ve finans dünyasına ait birçok konuda alanında uzman konuklar ağırlayarak etraflıca sohbet ettik.

Yılın ilk döneminde öğrencilerimize alt yapı oluşturacak nitelikte finansal konuları irdelerken ikinci dönemde öğrencilerimizi yıl sonu projelerine hazırlayacak daha teknik konuları işledik.

Peki bir yıl boyunca neler yaptık, kimleri ağırladık, neleri konuştuk?

Bunu anlatmak için önce gelin işin en başına dönelim. Nedir bu FMK? Biz kimiz?

Finans Meslek Komisyonu, Hamilik Okulu Vakfı eğitim programının 3. kademesinde olan bir komisyondur. 3. kademeye başlayan öğrenciler yılın ilk dersinde Pazarlama Meslek Komisyonu ve Finans Meslek Komisyonu bölümlerinden birini seçerler ve Finans Meslek Komisyonunu seçen öğrenciler için 1 yıllık finans yolculuğu başlar.

2019-2020 döneminde FMK’yı tercih eden arkadaşlarımız için başlayan yoğunlaştırılmış finans dersleri ilk olarak finansal piyasalara giriş dersleri ile başladı. Teknik konuların kitabi anlatımından ziyade daha pratik ve örneklerle anlatımın tercih edildiği FMK derslerimizde, işlediğimiz her konu için alanında uzman kişileri ağırladık, bilgilerinden istifade ettik. Hamilik Okulu’nun finansa bakış açısını, insani finans anlayışını Vakfımızdaki ustalarımızdan dinledik.

Finansal piyasaları tanımak amacıyla, finansal sistemin en önemli oyuncusu olan bankacılık sektörünü tüm yönleriyle ele aldık. Bu kapsamda ticari bankacılık, katılım bankacılığı, yatırım bankacılığı, uluslararası finansal kuruluşları alanın uzmanlarını davet ederek dinledik. Öte yandan güncel konularda yetkinlik kazanmak amacıyla makro ekonomik analiz, Türkiye ekonomisi incelemesi, para politikaları, merkez bankaları, türev ürünler konularında kıymetli üstatlarımızı ağırlayarak inceleme imkanı bulduk.

Finans Meslek Komisyonunda geçtiğimiz yıllardaki öğrenci sunumlarını bu yıl revize ederek yıl sonu projesi modeline geçiş yaptık. Yıl sonu projesi kapsamında her öğrencimizden, payları Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirket seçimi yapmalarını ve seçtikleri şirketin faaliyet alanı, satışta olan ürünleri, sermaye yapısı, borçları, varlıkları ve tüm finansal bilgilerini inceleyerek yıl sonunda sunmalarını istedik. Şirketin geçmiş yıl finansal verilerini modelleyerek gelecek projeksiyonu çizmelerini ve bu bilgileri kullanarak o şirketin değerini hesaplamalarını bekledik.

Öğrencilerimizin yıl sonu projelerinde kullanacakları bilgileri içeren dersler de elbette müfredatımızda idi. Arkadaşlarımız, ilk dönemki makro ekonomik analiz gibi dersler ile ekonomilerin genel gidişatı hakkında bilgi sahibi olmuşlardı. Bunun üzerine; mali tablolar analizi konusunda 2 haftalık kapsamlı ders ile şirketlerin finansal yönden nasıl analiz edileceğini inceleyerek projenin ilk etap derslerini tamamladık. İkinci etap derslerimiz şirket değerleme üzerine idi. Bu kapsamda Komisyon Başkanımız Sn. Bayram Veli SALUR ve komisyon rehberlerimizden Sn. Orhan DOĞRULUK’un anlatımlarıyla 2 haftalık dersimizde değerleme metotları, araştırma yöntemleri, kullanılabilecek kaynaklar gibi noktaları etraflıca irdeledik.

Derslerimiz devam ederken; ilk olarak Çin’de patlak veren koronavirüs (covid-19) tehlikesi maalesef ülkemizde de görüldü. Ülke yönetimi tarafından alınan önlemlerin yanı sıra hemen ilk günlerde Vakıf yönetimimiz de bir dizi önlemler açıklayarak tedbiri sıkılaştırdı. Biz de Finans Meslek Komisyonu olarak Vakıf merkezimizde buluşmayı sonlandırarak derslerimizi online ortama taşıdık ve son 5 haftalık dersimizi Skype üzerinden geçirdik. Bu vesile ile Vakfımızın ilk online dersini de FMK olarak icra etmiş olduk.

İkinci dönem derslerimizin sonuna geldiğimizde arkadaşlarımız artık hazırlamış olduğu projeleri sunmaya başladılar. Yine Skype uygulaması üzerinden gerçekleştirilen sunumlarda bir yıl boyunca işlemiş olduğumuz derslerin harmanlaması niteliğinde olan bu projeleri öğrenci arkadaşlarımızdan dinlemekten büyük keyif aldık.

Hamilik Okulu Finans Meslek Komisyonu 2019-2020 eğitim dönemini öğrencilerimizin yıl sonu projelerini dinleyerek noktaladık. Bizler FMK olarak keyifli bir yıl geçirdik ve öğrencilerimizi 4. kademeye devam etmek üzere FMK’dan mezun ettik.

Umarız ülkemizin ve tüm dünyanın içerisinde bulunduğu bu zorlu günler yakın zamanda geçer. Bu vesile ile bir kez daha hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar dileriz.

Bir sonraki FMK’larda görüşmek dileğiyle, esen kalınız.

Kategoriler: