Cizre’de “YAP-BOZMA!”

Cizre’de “YAP-BOZMA!” post thumbnail

Cizre Fen Lisesi Spor Salonu’ndaki etkinlikte bireyselde 200, takım halinde 400 lise öğrencisi ile 50 gozetmen eşliğinde yapılan iki kategorideki yarışmada Cizre’nin efsanevi aşıkları ‘Mem-u Zin’ ve tarihi ‘Cizre Kırmızı Medrese’ yapbozlarını 30 dakika içinde yapmaya çalıştı. Cizre’de ‘Yap ama bozma’ adıyla ilk kez düzenlenen yapboz yarışmasında birinciye 800 TL, ikinciye 700 TL ve üçüncüye 600 TL para ödülü verildi.

Cizre Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elif Tüzün ise “Cizre kökleri Hz. Nuh’a kadar uzanan, tufanın bittiği Cudi Dağı karşısındaki ova da yer alan beşeriyetin kuruluşuna tanıklık etmiş bir şehirdir. Asırlar boyu kenarında kadim medeniyetlerin yer aldığı Dicle Nehri’nin incisi, Sümer ve Asur destanlarının odağı, İskender ordularının ve İpekyolu’nun güzergahı olan Cizre, Roma ve Pers gibi iki dev imparatorluğun paylaşılmayan sınır kalesi olmuştur. Tarihten bugün Cizre bilim adamları ilk İslam bilim adamı olan İsmail Ebu’l-iz El Cezeri’nin memleketi olan Cizre, onun gibi nice alimler yetiştirmiş bir şehirdir. Sayısız evliyalar bulunan Cizre, aynı zamanda dünyanın ilk ve tek yaşanmış gerçek aşk hikayesinin yaşandığı şehirdir. Mem-u Zin’in destansı aşklarını yerden başlayıp gökten biten Mem-u Zin aşkının yaşandığı şehir olarak tarih literatüründe yerini bulmuş bir şehirdir” diye konuştu.

Yarışmada birinci olan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Evin Öncel de çok heyecanlı olduğunu ve parçaları birleştirmenin kendisine ayrı bir heyecan verdiğini söyledi.


Kategoriler: